Jak se letos dařilo hypotékám?

Jak se letos dařilo hypotékám?

Hypoteční business překonal veškerá možná očekávání, téměř dvojnásobná produkce v objemech je historickým rekordem českého hypotečního trhu. V letošním roce banky poskytnou hypotéky v souhrnném objemu více než 400 miliard korun. Rekordní číslo je výrazně ovlivněno růstem ceny nemovitostí. Průměrná výše hypotéčního úvěru se během posledních tří let zvýšila o 1 milión korun a vyšplhala na hodnotu 3,2 mil. Kč. To je nevídaná dynamika růstu. Pokud bychom chtěli být objektivní, je potřeba se podívat na počet uzavřených hypoték. I tady letos s jistotou zaznamenáme historický rekord. Očekávání míří na 130 tisíc kusů hypoték, to je v porovnání s druhým nejúspěšnějším rokem 2016 bezmála o 13 % více. Je však zřejmé, že počty nerostly takovou dynamikou jako objemy. Kromě již zmiňovaného růstu výše průměrné hypotéky jsou tu i další faktory, které ovlivnily letošní výsledky.

Pokusím se shrnout ty nejdůležitější. 

  • Na prvním místě bych uvedla velmi příznivé úrokové sazby, které se udržely minimálně do poloviny roku. Aktuální sazby, které již překročili 4 % hranici se naplno v produkci objeví až na počátku roku 2022. Průměrná úroková sazba za celý rok 2021 na hypotečních úvěrech sotva překoná hranici 2,5 %. 
  • Refinancování hypoték. Příznivé úrokové sazby spolu s výkladem ČNB, který tvrdí, že klient může i při fixované úrokové sazbě odejít z hypotéky kdykoli téměř zadarmo bez jakýchkoliv sankcí za předčasné splacení, výrazně podpořily refinancování a naplno jsme pocítili fenomén hypoteční turistiky, který lze pozorovat již v druhé polovině roku 2020. Předčasné refinancování se výrazně zapíše do letošní 400 miliardové produkce. Hypoték, které byly refinancovány, bude něco mezi 80–90 miliardami. V minulých letech se toto číslo pohybovalo okolo 30 miliard ročně.
  • Na hypoteční boom rovněž příznivě působila uvolněná pravidla úvěrových ukazatelů DTI, DSTI, LTV, která v obavě z dopadů covidové epidemie do ekonomiky domácností ČNB 1. 4. 2020 změnila. Na straně bank toto rozhodnutí však nevedlo k razantní změně úvěrových ukazatelů. Vzhledem k času, který od vyhlášeného uvolnění již uplynul, jsme svědky toho, že banky upustily od striktního vyžadování historicky nastavených hodnot úvěrových ukazatelů u všech klientů.